وکیل خانواده

وکیل خانواده کیست

خانواده به عنوان زیربنای جوامع همواره منشا تمدن و فرهنگ ها بوده است. حمایت و هدایت خانواده موجب اصلاح و تعالی و رشد جوامع خواهد بود. توسعه نهادهای مدنی من جمله نهاد وکالت و هدایت به سمت خانواده، قطعا نقش برجسته ای در حمایت و هدایت اعضای تشکیل دهنده آن ایفا میکند.
وکیل خانواده باعث افزایش آگاهی‌های حقوقی زوجین و فرزندان در زمینه های گوناگون من جمله تکالیف و حقوق متقابل، احکام زناشویی و تنظیم روابط خانواده می شود.
علاوه بر آگاهی‌ها که نیازهای بنیادین اعضای خانواده است، وکیل خانواده در تنظیم روابط حقوقی افراد در سطح اجتماع به طور موثری نقش خواهد داشت و در نهایت به تلطیف روابط حقوقی و استحکام خانواده کمک کرده و مانع آسیب و بحران‌های اجتماعی و ارتکاب جرم خواهد گردید. وکلای خانواده قطعا در پیشگیری از وقوع واکنش‌های غلط ناشی از عدم گاهی نسبت به قوانین و حقوق متقابل اشخاص تاثیرگذار بوده و با توسعه آگاهی و ایجاد روحیه قانون گرایی موجب کاهش مراجعه به دادگستری میگردند.

با حضور وکیل خانواده، اعضای خانواده هنگام تصمیم گیری در مسائل حقوقی از مشورت وی بهره‌مند گردیده و با اطلاع و اطمینان، در این مسیر گام بر میدارند، در زمان حدوث اختلاف به دلیل دسترسی به وکیل خانواده، درگیری های ناشی از جهل به قانون و رفتارهای خشونت آمیز به حداقل رسیده و اختلافات از مجاری صحیح و قانونی حل و فصل خواهد شد.
بنابراین علاوه بر رشد آگاهی افراد نسبت به مسائل حقوقی، فرهنگ استفاده از وکیل خانواده و رفتارهای شایسته و در خور محاکم دادگستری توسعه مییابد که البته بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه و آموزش مدارس در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود. به علاوه ایجاد رشته تخصصی وکیل خانواده در دانشگاه‌ها و دوره‌های آموزشی با عنوان وکیل خانواده برای وکلا از اقدامات مناسب زیربنایی در تربیت وکیل متخصص میباشد.
اخیرا طرحی با عنوان وکیل خانواده که مبتنی بر ماده ۲۱۲ برنامه پنجم توسعه است برای تصویب در دستور کار دستگاه قضا قرار گرفته است. به گفته بهمن کشاورز طبق این طرح یک خانواده میتواند طی قراردادی عمومی با یک وکیل در ارتباط باشد و در همه امور حقوقی خود از مشورت او بهره‌مند گردند. به نظر میرسد این طرح با عملی کردن اهداف فوق الذکر بتواند در پیشگیری از جرم مشکلات حقوقی و کاهش تورم پرونده های قضایی نقش مهمی را در رشد و تعالی اجتماع ایفا کند.

نقش وکیل خانواده در پیشگیری جرم

برخی معتقدند پیشگیری عام با تهدید کیفر خیالی بیش نیست. میباید آن چه که آن ها را جانشین های کیفری مینامند یعنی تدابیر اجتماعی، به نوعی جایگزینی برای کیفرها وارد سیاست جنایی شود. و این طرز تفکر مبنایی برای شکل گیری وکیل خانواده شد.
لایحه پیشگیری از وقوع جرم در بند الف ماده یک، چیشگیری اجتماعی را چنین تعریف کرده است: پیشگیری اجتماعی عبارت است از تدابیر ئ روش های آموزشی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دولت، نهادها و سازمانهای غیر دولتی و مردمی در زیمنه سالم سازی محیط اجتماعی و فیزیکی برای حذف یا کاهش عوامل اجتماعی وقوع جرم.

یکی از عوامل جرم زا فقر فرهنگی و کمبود آگاهی خانواده است. خانواده که به عنوان مبدا رشد و تحول شناخته شده و افراد بخش مهمی از دوران زندگی خود را در آن سپری میکنند، قطعا نقشی سرنوشت ساز در ساختن آینده افراد دارد. رشد فرهنگی، فکری و اجتماعی خانواده گامی موثر در جهت رشد افراد و اعتلای جامعه محسوب میشود. یکی از مولفه های رشد فکری و فرهنگی، افزایش اطلاعات حقوقی و قانونی اعضای خانواده است. اگر خانواده از حقوق و تکالیف خود در برخورد با دیگر اعضای خانواده و همچنین اعضای جامعه آگاه باشد با کاهش اختلافات حقوقی و ارتکاب جرایم رو به رو خواهیم بود.
وکیل خانواده که تا پیش از این نقش درمانگر داشته و بعد از شکل گیری اختلافات و منازعات حقوقی مورد مراجعه قرار میگرفته و صرفا به دفاع از موکل خود پرداخته با توسعه کارکردها میتواند نقش پیشگیرانه در جرم پیدا کند. به عبارت دیگر با هدایت وکیل به سمت خانواده‌ها، اعضای خانواده در امور حقوقی و همچنین هنگام ظهور اختلافات به او رجوع کرده و از مشورت وی بهره‌مند میگردند و با اطمینان از صحت اقدام خود از نظر قانونی، پیش میروند.

نقش وکیل خانواده در بهبود شرایط زندگی خانوادگی

وکیل خانواده در بهبود شرایط زندگی خانوادگی از طریق بالا بردن اطلاعات حقوقی اعضای خانواده نقش دارد و میتواند به طور مستقیم از وقوع رفتار مجرمانه پیشگیری کند و از طرفی به طور موثری میتواند از بزه دیده شدن اعضای خانواده جلوگیری کند.

در همین راستا وکلا و دانش آموختگان حقوق با ایجاد کلینیکهای حقوقی میتوانند به اقشار محروم و کم بضاعت، خدمات حقوقی رایگان ارائه دهند.

از آنجایی که مرتکبین قسمت اعظمی از جرایم خرد، اقشار محروم و فقیر جامعه هستند آگاهی از عواقب اقداماتشان بسیار در کاهش جرم موثر خواهد بود. همچنین این افراد به دلیل ضعف اقتصادی نیازمند حمایت های قضایی هستند که کلینیک های حقوقی با خدماتی از جمله تنظیم شکوائیه و دادخواست رایگان و تامین وکیل معاضدتی میتوانند این نیاز را پوشش دهند.

وکیل خانواده در امور مربوط به زوجین

وکیل خانواده همچنین میتواند در کلیه امور مربوط به اختلافات خانوادگی در کنار اعضای خانواده مشاور و راهنمای آنها باشد. از جمله دعاوی خانوادگی که وکیل خانواده میتواند در احقاق حق هر یک از اعضای خانواده نقش داشته باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

اعسار از پرداخت مهریه
اجرت المثل
عدم پرداخت مهریه توسط زوج
عدم پرداخت نفقه توسط زوج
الزام به تمکین
ازدواج موقت
فسخ نکاح

عدم پرداخت نفقه توسط زوج

باید توجه داشت که نفقه برای نکاح دائم است و در نکاح موقت همسر موظف به پرداخت آن نیست. در صورتی که مرد با وجود تمکین همسر از پرداخت نفقه در نکاح دائم سرباز زند وکیل خانواده میتواند بر علیه همسرش در این خصوص شکایت نامه تنظیم کند. چنانچه زن و یا وکیل او دادخواست نقفه دهد، مرد موظف است نقفه را پرداخت کند و یا اثبات کند همسرش از وی تمکین نمیکند.

عدم پرداخت مهریه توسط زوج

در زمان عقد که میتواند عقد دائم یا موقت باشد مرد مکلف میشود که مالی را به عنوان هدیه به همسرش پرداخت کند که مهریه نام دارد و تحت هر شرایطی متعلق به زن است حتی اگر مرد بتواند ثابت کند که همسرش تمکین نمیکند. اما باید توجه داشت در صورتی که مهریه عند الستطاعه باشد زن موظف است توانایی مالی همسرش را برای پرداخت مهریه در دادگاه اثبات کند. در این میان وکیل خانواده میتواند با معرفی اموال شوهر به دادگاه توانایی مالی مرد در پرداخت مهریه را اثبات کند.

اجرت المثل

زنان در طول زندگی مشترک با همسرشان میتوانند برای انجام کلیه امور خانه که در منزل شوهرشان انجام دادهاند تقاضای دریافت وجه کنند که به آن اجرت المثل میگویند. در این شرایط زنان باید ثابت کنند که امور منزل را با رضایت کامل خود انجام نداده است. زنان برای اثبات این موضوع باید ار شهود استفاده کنند. این مسئله را نیز باید توجه داشت که تفاوت اجرت المثل با مهریه در آن است که اجرت المثل تنها در صورتی به زن تعلق میگیرد که مرد تقاضای طلاق داده باشد.

علت مرد برای این درخواست جدایی عدم تمکین و ترک منزل توسط زن نباش زیرا در این صورت اجرتالمثل به او تعلق نمیگیرد. میران مبلغ اجرتالمثل توسط کارشناسان دادگاه خانواده تعیین میشود. وکیل خانواده در اختلافاتی مربوط به اجرت المثل میتواند به بهترین شکل مشاور مرد یا زن باشد.

اعسار از پرداخت مهریه

مردان در صورتی که استطاعت مالی در پرداخت حقوق مالی همسر خود که بر گردن دارند اعمم از مهریه، نفقه و اجرت المثل نداشته باشند، در هنگام دادخواست طلاق باید دادخواست اعسار را نیز مطرح کنند تا پرداخت حقوق مالی زن را برای او قسط بندی کنند. مردان در این زمینه نیز میتوانند از یک وکیل خانواده مشورت بگیرند.

فسخ نکاح

فسخ نکاح زمانی صورت میگیرد که یکی از طرفین صفت خاصی داشته باشد که بتواند منجر به فسخ نکاح شود و بعد از عقد مشخص شود و یا صفت خاصی شرط شده باشد که بعد از معلوم شود فرد مذکور فاقد آن صفت است. در این صورت طرف دیگر میتواند عقد را فسخ کند.

ازدواج موقت

بر خلاف ازدواج دائم در ازدواج موقت الزامی بر ثبت ازدواج نیست. اما در صورت توافق طرفین و یا در صورت باردار شدن زوجه باید در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق، ثبت کنند. در ازدواج دائم اگر مرد بخواهد مجددا ازدواج کرده و عقد کند باید از همسرش کسب اجازه کند و یا ثابت کند که همسرش از او تمکین نمیکند و از دادگاه برای ازدواج مجدد خود اجازه بگیرد.

الزام به تمکین

بعد از جاری شدن عقد هر یک از زوجین نسبت به هم متعهد میشوند و در برابر هم حقوق وظایفی را میپذیرند همانطور که مرد پس از عقد متعهد به پرداخت نفقه است زن نیز وظیفه دارد از شوهر خود تمکین کند. در صورتی که زن نسیت به تعهدات خود پایبند نباشد مرد میتواند دادخواست الزام تمکین کند.

شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید