هزینه طلاق توافقی به عهده کیست

هزینه طلاق توافقی به عهده کیست

همه ما اطلاع داریم که هر دادخواستی که در دادگاه مطرح می شود، متحمل هزینه های دادرسی به فرد است. به علاوه اینکه با ورود دفاتر الکترونیک قضایی به پروسه ثبت دادخواست ها، هزینه ای نیز باید برای انجام خدمات توسط این دفاتر پیش بینی نمود. هزینه های دادرسی دادخواست ها بر اساس دو نوع مالی و غیر مالی تعیین می شوند. طلاق توافقی نیز در زمره خواسته های غیر مالی به حساب می آید. هزینه وکیل طلاق توافقی هزینه های دادرسی را نیز شامل می شود. در واقع می توان گفت هزینه دادرسی یکی از هزینه های عمده از ثبت درخواست طلاق تا ثبت موضوع طلاق در دفاتر است.

زمانی که حکم طلاق توافقی و یا گواهی عدم امکان سازش گرفته شد، برای ثبت آن می بایست زوجین و  یا در صورت داشتن وکیل ،  وکلای آنها به دفترخانه طلاق جهت ثبت طلاق توافقی مراجعه کنند.

هزینه ثبت طلاق برای خدماتی که از طرف دفاتر طلاق به طرفین ارائه می گردد تعرفه هایی مورد تصویب قرار گرفته است که معمولا دفاتر ثبت طلاق در این خصوص به صورت سلیقه ای عمل می نمایند. بدین معنی که قیمت های متفاوتی برای ثبت طلاق دریافت می کنند، هزینه ثبت طلاق از سقف ۲۰۰ تا  ۳۵۰هزار تومان است ، توصیه میشود قبل از انجام کار از میزان هزینه ها ی ثبت طلاق در دفترخانه ی مربوطه اطلاعات بدست آورید.

سایر هزینه های طلاق توافقی

یکی دیگر از هزینه هایی که پس از تصویب قانون جدید حمایت از خانواده به هزینه طلاق توافقی اضافه شد، حق مشاوره ای است که باید به مراکز مشاوره خانواده پرداخته شود. پس از تصویب قانون جدید، مرحله داوری از روند طلاق توافقی حذف گردید و به جای آن لزوم تأییدیه مراکز مشاوره خانواده مطرح شد. هزینه مشاوره با توجه به مراکز مشاوره مورد انتخاب زوجین در هر شهر و منطقه ای متفاوت است و پیش از مراجعه به هر واحد مشاوره، به صورت تلفنی می توان از هزینه های آن اطلاع پیدا کرد.

صدور گواهی عدم امکان سازش زوجین در دادگاه هزینه ای را در بر ندارد. اما برای نهایی شدن فرآیند طلاق توافقی، ثبت طلاق در دفترخانه های رسمی ازدواج و طلاق الزامی است. این دفترخانه ها، همانند دفترخانه های ثبت ازدواج، با توجه به سابقه و شهر و تعداد مراجعین و … هزینه های مختلفی دارند که قبل از ثبت طلاق می توان از آنها جویا شد.

هزینه وکیل طلاق توافقی بر عهده کیست؟

همانطور که می دانیم به صورت عادی و طبق قانون جمهوری اسلامی و شرع اسلام، تنها مرد حق طلاق دارد، مگر آنکه زن ضمن عقد تقاضای حق طلاق نموده باشد یا اینکه زوجین اقدام به طلاق توافقی نمایند. در مورد دعوای طلاق همچون سایر دعاوی، هزینه دادرسی بر عهده خواهان است.

اما در صورتی که طلاق به صورت توافقی مطرح شود، هزینه دادرسی بر عهده هر یک از زوجین است که دادخواست انجام طلاق را ارائه داده باشد و در صورتی که دادخواست از سوی هر دوی آنها مطرح شده باشد، هزینه به صورت نصف نصف بر عهده هر دوی زوجین است. اما در صورتی که مرد اقدام به پرداخت نفقه و مهریه ننماید، زن می تواند ضمن ارائه دادخواست مطالبه نفقه و مهریه، حق الوکاله مطالبه مهریه را نیز از مرد مطالبه نماید، مشروط به آنکه خواسته خود را در دادخواست ذکر نموده باشد.

سایر هزینه های ثبت طلاق توافقی

برای ارائه هر دادخواستی در دادگاه باید هزینه دادرسی پرداخت کرد و با توجه به این نکته که امروزه دادخواست ها از طریق دفاتر الکترونیک قضایی ثبت می گردد، این دفاتر که بخش خصوصی محسوب می شوند نیز هزینه ای دریافت می کنند.

دادخواست ها و خواسته های آن، از حیث هزینه بررسی به دو بخش مالی و غیر مالی تقسیم می شوند. طلاق توافقی یک دادخواست غیر مالی محسوب می شود. در حال حاضر هزینه دادرسی طلاق توافقی چیزی در حدود ۱۴۰ الی ۱۵۰ هزار تومان است و پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی، هزینه دیگری وجود ندارد.

به جز مشاوره دادگاه، پس از تصویب قانون حمایت خانواده جدید، داوری از طلاق توافقی حذف گردید، درواقع به جای آن مشاوره اجباری شده است. بخش مشاوره دادگاه نیز هزینه ای از زن و شوهر دریافت می کند. این هزینه مشاوره دادگاه در جاهای مختلف کشور و مجتمع های قضایی هر شهر متفاوت است، در حال حاضر هزینه مشاوره طلاق توافقی در تهران ۷۰ الی ۸۰ هزار تومان است.

هزینه ی دیگر،  هزینه طلاق توافقی پس از صدور حکم (گواهی عدم امکان سازش)، پرداخت هزینه طلاق در محضر (دفترخانه) میباشد. تعرفه فعلی دفاتر طلاق برای ثبت طلاق توافقی خلعی ۱۹۰ هزار تومان است، که می توان گفت هیچ دفترخانه ای با چنین مبلغی طلاق را ثبت نمی کند. در شهر تهران با توجه به نرخ و محل دفترخانه طلاق، هزینه ثبت طلاق در محضر بین ۲۵۰ الی ۳۵۰  هزار تومان می باشد که معمولا ۳۰۰ هزار تومان دریافت می شود.

حق الوکاله طلاق توافقی یا همان هزینه ی  وکیل برای طلاق توافقی هم بر طبق آیین نامه تعرفه حق الوکاله وکلای دادگستری، توافق وکیل و موکل است.

پرداخت نفقه در طلاق توافقی

نفقه یکی از حقوق مسلم زن است که شامل هزینه تمامی نیازهای روزمره و متعارف وی برای زندگی از قبیل هزینه خوراک، پوشاک، مسکن، محل زندگی، وسایل زندگی و هزینه های درمانی می شود. نفقه مبلغ خاصی نداشته و میزان آن بر اساس عرف زمان و مکان و شرایط اجتماعی و خانوادگی زن تعیین می شود و قانون، مرد را مکلف به پرداخت آن می نماید.

پرداخت نفقه در هر صورتی به مرد واجب است مگر آنکه زن از وظایف خود سرپیچی نموده و در واقع از شوهر خود تمکین ننموده باشد. در صورت طلاق توافقی، زن و مرد می توانند، مرد باید تا پایان عده زن که سه ماه و ده روز می باشد، نفقه وی را پرداخت نماید که زوجین می توانند در مورد مبلغ آن با یکدیگر توافق کنند.

در صورت بروز مشکل در زمینه طلاق توافقی، می توانید از مشاوره های وکیل خانواده مورد اطمینان خود در گروه وکالت حقوقی امور خانواده موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

هنوز امتیازدهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید