نقش وکیل خانواده در طلاق توافقی

نقش وکیل خانواده در طلاق توافقی

درست است که وکلای خانواده در کلیه امور و مراحل طلاق اعمم از مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و غیره میتوانند بهترین مشاوران زوجین باشند اما زوجین باید در انتخاب درست وکیل خانواده دقت لازم را به عمل آوردند. یکی از مشکلات در زمینه طلاق توافقی، سوءاستفاده برخی وکلا از قوانین می باشد از جمله تبلیغات ایشان مبنی بر طلاق توافقی در ۱۵ دقیقه و بدون حضور زوجین (که رئیس اتحادیه سراسری وکلای دادگستری این چنین تبلیغات وکلا را مصداق کلاهبرداری دانسته است) و نیز سوءاستفاده از حق تجدیدنظر که وکلا حق تجدیدنظر را سلب می کنند و خود موجب افزایش آمار طلاق در این زمینه می شوند.
طلاق در یک روز سخن نادرستی نیست. چرا که فردی که وکیل خانواده است و با محیط دادگاه و بعضاً عوامل اجرایی دادگاه آشنایی کافی را دارد، بسیار سریع می تواند این مراحل را طی کند. درواقع در طلاق هریک از زوجین می توانند با ارائه وکالت تمامی مراحل را به آنان بسپارد. در این صورت از زمان قهر زوجین از یکدیگر تا وقوع طلاق دیگر این دو فرد هیچ تماسی با یکدیگر ندارند و این خود معضلی در این خصوص می باشد. باید قوانین در این قسمت اصلاح شود و راهکارهایی برای تماس بیشتر زوجین با یکدیگر وردوبدل کردن صحبت هایشان با یکدیگر به وجود آید. اینکه طرفین نه دادگاه را ببینند نه یکدیگر را نه قاضی را صحیح نمی باشد. بستر این فساد باید بسته شود، وکیل نباید حق داشته باشد که وارد خصوصی ترین مرحله زندگی افراد و طلاق توافقی شود و تنها باید در بحث مالی وارد شوند باید برای این ها موانع قانونی قرار داده شود.

درلایحه جدید قانون حمایت از خانواده بحث مشاوره ها برای پیشگیری از طلاق مطرح شده است اما برخی این مشاوره ها را صوری دانسته اند و یا اینکه بعضاً از مشاورانی استفاده می شود که بعضاً دارای زندگی مشترک نیستند و یا بسیار کم تجربه هستند هم چنین گاهی پیش می آید که وکلای نیازی به شرکت در جلسه های مشاوره نمی بینند و بیان می دارند ما به جای زوجین در جلسات مشاوره شرکت می کنیم،
درباره این مسئله شرکت در جلسات به جای یکدیگر، باید بیان کنم که گاهی چنین مسائلی اتفاق می افتد به خصوص د مواردی که فرد وکیلی باشد که با این نهادها مشاوره آشنایی دارد رایج می باشد. در خصوص افراد مشاور نیز باید بیان کنم که برخی از این افراد مشاوران حرفه ای هستند اما بیشتر این افراد از تجربه گافی برخوردار نیستند. بارها و بارها دیده ام مشاورانی که مشاوره خوب نمی دهند و مبنایشان بر این است که برو حقوقت را بگیر، مهریه و نفقه ات را بگیر، این را بگیر آن را بگیر. مشاوره ها باید به درستی به افراد بیان کنند که در صورت طلاق چه مشکلاتی برای فرزندت اتفاق می افتد و یا خودت وابستگی عاطفی ات را از دست می دهی. اگر تنهای می خواهی حقوقت را بدست آوری راه به دست آوردن حقوقت این موارد نمی باشد. در بسیاری از این مشاوره ها شاهد این قضیه بوده ایم که بیان می کنند یکی از طرفین برون گرا می باشد و دیگری درون گرا می باشد و در نتیجه چندان سنخیتی با یکدیگر ندارید و بهتر است از یکدیگر جدا زندگی کنید. در صورتی که هدف اولیه و اصلی نهاد های مشاوره چنین نمی باشد. بسیاری از مطالبی که در این نهادها مشاوره بیان می شود در واقع بستری برای یک دعوای جدید می باشد.

این مراکز مشاوره باید کانون های مهارت زندگی باشند، نه مشاوره دادن برای طلاق. در این مراکز مشاوره و در دادگاه ها باید جداولی تهیه گردد که مشکلات جسمی، روحی، مالی را قبل از طلاق و بعد از طلاق با یکدیگر مورد مقایسه قرار دهند. در واقع در هر کاری بخصوص در موضوع طلاق توافقی افراط ها و تفریط های زیادی را شاهد بوده ایم. شاهد مثال این موضوع بحث مهریه ها می باشد. مگر ما با مطرح کردن قانون مهریه، مشکل زندگی مان را حل کرده ایم؟ مشکل را اضافه کرده‌ایم یا کم کردیم؟ خانم ها به مهریه هایشان رسیدند و آقایان در زندان ها رفتند، خیلی از زندگی ها از هم پاشید، خیلی از ازدواج ها شکل نگرفت، الان ازدواج ها می خواهد شکل بگیرد، دو نفر می خواهند ازدواج کنند، مهم ترین بحث ها بحث مهریه و کشمکش هایش است، می توان الزام های قانونی را به گونه ای بنیان نهاد که هیچ آسیبی به بنیان خانواده ها نرسد. برای مثال مردی که می خواهد خانه بخرد ابتدا مقدار و درصدی از مهریه خانم را بدهد و بعد اجازه خرید خانه داشته باشد.

هنوز امتیازدهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *



شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید