مهریه به نرخ روز

مهریه به نرخ روز

در گذشته رسم بر این بوده که به جای سکه، پول و وجه رایج کشور یعنی ریال به عنوان مهریه تعیین می گردید. اکنون این سوال مطرح می شود، مهریه زنی که از سالیان پیش بر گردن شوهر است و اکنون ارزش ریالی آن سقوط کرده است آیا همان مبلغ بر عهده شوهر است یا نه؟ شاید درباره پرداخت مهریه به نرخ روز مطالبی شنیده باشید اما آیا از شیوه محاسبه آن باخبر هستید؟

هر چند مهریه به ریال تعیین شده باشد اما در زمان مطالبه و پرداخت به قیمت و نرخ روز محاسبه و مرد محکوم و ملزم به پرداخت آن می شود. مگر این که در عقدنامه شرطی بر خلاف این موضوع شده باشد یا خود زوجین به نحو دیگری توافق کنند. برای مثال اگر مهریه زن در سال ۱۳۷۲ سه میلیون تومان بوده در زمان طلاق و جدایی زن و مرد با هم توافق می کنند که به جای مهریه، فلان آپارتمان با فلان ارزش به جای مهریه به زن انتقال داده شود در این صورت دادگاه طبق آن توافق مرد را محکوم به پرداخت مهریه زن می نماید بدون این که به نرخ روز محاسبه شود ولی اگر توافقی در میان نباشد طبق تبصره الحاقی به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی در سال ۱۳۷۶، عمل می شود؛ چنانچه مهریه وجه رایج باشد، متناسب با تغییر شاخص بهای قیمت سالانه کالا در زمان پرداخت نسبت به سال قبل از اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد، محاسبه و پرداخت خواهد شد.

 

مبلغ مهریه مندرج در Xعقدنامه عدد شاخص در سال قبل عدد شاخص در سال وقوع عقد = ارزش مهریه در حال حاضر

نکته: اگر زوج فوت کرده باشد و زن بخواهد مهریه اش را از اموال به جا مانده از شوهرش وصول کند و مهریه او به صورت ریال باشد، برای محاسبه آن به نرخ روز تاریخ فوت مبنای محاسبه مهریه خواهد بود.

البته محاسبه مهریه به نرخ روز بر عهده اجرای احکام شعبه صادرکننده رای مهریه میباشد و مطالب فوق صرفا جنبه آموزشی و اطلاع رسانی عمومی دارد.

هنوز امتیازدهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید