طلاق توافقی چگونه است

طلاق توافقی چگونه است

طلاق توافقی را می‌توان معادل uncontested divorce در نظر گرفت چون طرفین در مورد همه چیز توافق دارند همچنین معادل no fault divorce در نظر گرفت چون در آن هیچ‌یک از طرفین مقصر قلمداد نمی‌شود. در طلاق توافقی، در خصوص حقوق مالی زن مانند مهریه، جهیزیه و… مسئله حضانت و ملاقات فرزندان با توافق و تفاهم طرفین تصمیم‌گیری می‌شود و این توافق در حکم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌کند.

در ایران بیشتر از همه طلاق ها طلاق توافقی رواج دارد و زوجین با این نوع طلاق از یکدیگر جدا می شوند.

زوجین قبل از این که بخواهند طلاق توافقی بگیرند باید بر سر موضوعات زیر توافق کرده و سپس اقدام به طلاق توافقی نمایند :

 • مهریه
 • حضانت فرزندان
 • اجرت المثل
 • نفقه زن و فرزند
 • استرداد جهیزیه

در طلاق توافقی همه چیز به توافق زن و شوهر بستگی دارد و معمولا زن و شوهر یا وکلای آنان پس از حصول توافق در تمام زمینه های مربوط به زندگی مشترک از جمله مهریه، نفقه، جهیزیه و در صورت داشتن فرزند مشترک، حضانت فرزند، به دادگاه خانواده مراجعه می‌کنند و دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) را تنظیم و به دادگاه تسلیم می‌کنند. در طلاق خلع زوجه به واسطه کراهتی که از زوج دارد، برای جدا شدن از وی باید مبلغی معادل مهریه یا کمتر و یا بیشتر را (که این را فدیه می‌نامند) به شوهر خود بدهد، زیرا ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی می‌گوید: طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد طلاق بگیرد، اعم از این که مال مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.

در این حالت زوجه می‌بایست با توافقی که با زوج نموده مبلغی ولو اندک به شوهر بدهد. در این نوع طلاق زن و شوهر در تمامی زمینه های مشترک از جمله نفقه، جهیزیه، طلا و زیورآلات و هدایایی که به یکدیگر داده اند، توافق می‌کنند. در مورد حضانت فرزندان نیز هر گونه توافقی می‌تواند انجام گیرد؛ مثلاً فرزندان نزد زوجه بمانند یا نزد زوج؛ و یا تعدادی را زوج نگهداری کند و تعدادی را زوجه. اگر دادگاه نتواند زوجین را به ادامه زندگی مشترک متقاعد کند، طبق آیین نامه اجرایی تبصره یک ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق ، هر یک از طرفین را مکلف می‌نماید که ظرف ۲۰ روز یک داور را از میان اقارب خود معرفی کنند. البته در صورت موافقت قاضی دادگاه هر دوی آنها می‌توانند یک شخص را به عنوان داور انتخاب و معرفی کنند. همچنین داورها می‌بایست شرایطی مثل مسلمان بودن، بالاتر از چهل سال تمام داشتن، متأهل بودن را دارا باشند و در صورت امتناع یا عدم توانایی هر یک از زوجین نسبت به معرفی داور، دادگاه رأسا از بین افراد دیگر که واجد شرایط باشند، داور را تعیین خواهد کرد. داوران می‌بایست زن و شوهر را دعوت و حداقل در دو جلسه با مذاکره و نصیحت آنها را به رفع اختلاف و سازش و ادامه زندگی مشترک تشویق کنند و در مدتی که دادگاه تعیین کرده نظر خود را نسبت به امکان یا عدم امکان سازش به دادگاه تسلیم نمایند.

انواع طلاق

۱- طلاق به درخواست مرد (زوج)
۲- طلاق به درخواست زن (زوجه)
۳- توافق زوجین برای طلاق.

و منظور ما در این بحث بررسی قسم سوم طلاق است

با فری یاب همراه باشید

طلاق نوع سوم –طلاق توافقی

بی شک ، طلاق یکی از پدیده هایی است که بروز و وقوع آن در هر شرایطی ناخوشایند و نامطلوب می باشد، اما باید توجه داشت که بسیاری از تلخی های به وجود آمده در این فرآیند ناشی از عدم آگاهی و عدم استفاده از مشاوره حقوقی می باشد. طلاق توافقی ، نوعی از طلاق است که در آن زوجین بر مسئله وقوع طلاق توافق دارند.

در طلاق توافقی می بایست نسبت به موارد زیر تعیین تکلیف صورت بگیرد :

 • میزان و نحوه پرداخت مهریه و نیز میزان بذل ( بخشیدن ) قسمتی از آن
 • تعیین تکلیف وضعیت نفقه در طول زمان زناشویی و عده
 • توافق بر سر حضانت فرزند و نحوه ملاقات (در صورت وجود)
 • تفاهم بر سر جهیزیه
 • بررسی و توافق بر سر شرایط اولیه موجود در سند ازدواج در مورد تنصیف اموال
 • هر گونه توافق مالی دیگر

شرایط طلاق توافقی

در طلاق توافقی وجود سه عامل حیاتی است:

 • توافق مقدماتی بر سر موارد فوق که به صورت مکتوب باشد.
 • گواهی عدم امکان سازش
 • اجرای صیغه طلاق
 • مدارک لازم برای طلاق توافقی

 

هنوز امتیازدهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید