هزینه طلاق توافقی

وکلای متخصص و مجرب موسسه حقوقی پلاک دادیار علاوه بر مشاوره حقوقی در زمینه حقوق خانواده در صورت توافق بر طلاق، هزینه طلاق توافقی را با نرخی ثابت و به صرفه ارائه خواهند داد.

طلاق اولین راه حل زندگی مشترک نیست .هیچ زندگی مشترکی ایده آل محض نیست . طلاق آخرین راه زندگی بدون عاطفه و سرشار از مشقت است و با این حال زوجین دشمن یکدیگر نیستد بلکه گاه صرفا زندگی مشترک برایشان ناممکن می گردد . نکاح پیوند مقدسی ست که علاوه بر تعهد و احساس همبستگی و علاقه زوجین را به تکامل رسانده و مانع ورود بسیاری از صدمات روحی و روانی به دو طرف می گردد.

طرفین پس از توافق و صحبت راجع به مسائل مختلف اخلاقی روحی و روانی یکدیگر تصمیم به ازدواج می گیرند این تصمیم نه تنها مورد حمایت قانون گذار است بلکه از نظر قانونی نیز یک سری حقوق و تکالیف بر اشخاص بار میشود به طوری که هیچ یک از ایشان نمی تواند بی دلیل از انجام تکالیف قانونی سر بازند مثلا پرداخت نفقه یکی از وظایف شوهر است و تمکین یکی از وظایف زن.

توافق به انعقاد نکاح می بایست در دفتر خانه ثبت شود و هیچ نهاد و مرجعی نمی تواند مانع ازدواج دو نفر شود . حال این توافق در مواردی به مشکل بر می خورد و یا دو نفر نسبت به انجام تکالیف دچار ابهام می شوند و از انجام آن امتناع می کنند .نهاد و مراجع قضایی در این موارد صلاحیت می یابند تا به درخواست یک طرف یا طرفین ،دیگری را ملزم به انجام تکلیف گردانند. در مواردی موضوع اصلا مربوط به تکالیف نیست بلکه مانعی بر سر راه زندگی مشترک ایجاد می شود که طرفین نمی توانند سختی حاصل از آن ارتباط را تحمل نمایند در این مورد دو طرف تصمیم به جدایی و به اصطلاح حقوقی تصمیم به طلاق می گیرند. آیا قوانین و مراجع قضایی در این صورت می توانند مانع از جدایی شوند؟ یا مانند نکاح ملزم اند به تصمیم طرفین احترام گذارده و این توافق را ثبت نمایند؟ طلاق توافقی یعنی انعکاس توافق طرفین مبنی بر جدایی. پس هیچ نهادی نمی تواند طرفین را مجبور کند که طلاق نگیرند ولی از آنجایی که طلاق گاها تبعات منفی برای جامعه و مخصوصا فرزندان در پی دارد مراجع و دولت ها تلاش می کنند تا حدالامکان روابط به طلاق نیانجامد پس از این باب یک سری جلسات مشاوره پیش بینی شده تا در صورتی که احتمال  برقراری صلح یا حل مشکل هست طرفین زندگی خود را ادامه دهند و در آخرین قدم اقدام به طلاق توافقی و صرف هزینه طلاق توافقی نمایند.

هزینه طلاق توافقی مالی و غیر مالی!

طلاق  صرفا در مسئله مالی خلاصه نمی شود بلکه گاه فرزندان نیز در این میان دچار صدمات متعدد روحی و روانی خواهند شد. پس قبل از هر تصمیمی تمام جوانب باید سنجیده شود و تلاش شود در پی اقدام به انجام

طلاق توافقی ممکن است  از لحاظ زمان و سهولت پروسه کوتاه تری داشته باشد ولی دقت داشته باشید که عدم وجود تخصص و تجربه در مسایل حقوقی می تواند منجر به مشکلات عدیده دیگر شود.چراکه همان طور که گفتیم تکالیف و حقوق افراد با انعقاد عقد نکاح ایجاد شده و توافق بر طلاق نیز می بایست تکلیف بسیاری از این حقوق را معین سازد. هزینه طلاق توافقی ازنظر مالی به مراتب کم تر از دیگر انواع طلاق است ولی با توجه به اینکه زمان آن کوتاه است باید نهایت دقت در آن لحاظ شود. صحبت ازانواع طلاق شاید این پرسش را به وجود آورد که این انواع چیست و چگونه انجام میشود؟ گاهی دو نفر نسبت به طلاق توافق ندارند و صرفا یکی از زوجین درخواست طلاق دارد در این موارد قانون سخت گیرانه تر وارد می شود .همانطور که می دانید در ایران حق طلاق با مرد است و این حق می تواند طی وکالتنامه ای به زن اعطا گردد تا زن خود و به تنهایی بتواند خود را مطلقه سازد .

اگر مرد در هر مرحله از زندگی  درخواست طلاق داشته باشد می بایست به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای خود را مطرح نماید در این صورت طلاق توافقی نیست و به طبع هزینه آن مانند هزینه طلاق توافقی نیست. بلکه طلاق از سوی مرد است و شرایطی دارد. حال تصور کنید زن در خواست طلاق دارد و وکالتنامه ای هم از سوی مرد به او اعطا نشده در این موارد وقوع طلاق منوط به احراز شرایطی نسبتا سختگیرانه است که می بایست  برای دادگاه اثبات شود تا بتواند از سوی مرد و با توجه به اختیاری که قانون به مراجع اعطا کرده زن را مطلقه نماید که از این باب هزینه طلاق توافقی می تواند کم تر باشد چون اثبات آن شرایط زمان بر است.

مهریه ،جهیزیه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزند و ملاقات فرزند از جمله مواردی ست که می بایست قبل از طلاق راجع به آن صحبت شود پس بهتر است افرادی آگاه حقوق و شرایط اثبات آن و همچنین هزینه طلاق توافقی را به طرفین گوشزد نماید تا آگاهانه تصمیم بگیرند و اقدام به شروع روند انجام طلاق کنند.  وکالتنامه ای که راجع به آن صحبت شد یعنی وکالت در طلاق می تواند به صورت شرط ضمن عقد در سند ازدواج نوشته شود و یا اینکه بعد از ازدواج این وکالت در دفترخانه اسناد رسمی از سوی مرد به زن اعطا شده و طلاق انجام شود. اگر در وکالتنامه بلاعزل بودن یا نبودن آن قید نشود مرد می تواند به راحتی زن را عزل نموده و مانع از انجام طلاق از سوی زن شود. گاها دو طرف با توجه به نظر وکیل یا مشاور حقوقی شان راجع به هزینه طلاق توافقی تصمیم می گیرند این مسیر را انتخاب کنند.ولی این نکته را باید در نظر داشته باشند که اگر وکاتنامه ای تنظیم شد می بایست بلاعزل باشد و دائم یا با مدت معین باشد.

احتیاط در توافقات راجع به طلاق توافقی و هزینه طلاق توافقی !

از آنجایی که بحث مهریه بیشتر به هنگام طلاق مطرح می شود توافق طرفین نسبت به آن بسیار حایز اهمیت است. گاها زوجه تصمیم می گیرد تا در قبال بخشش مقداری از مهریه وکالت در طلاق را از زوج گرفته و اقدام به اعمال آن نماید.

اگر هزینه طلاق توافقی برای شما مهم است می بایست در اولین قدم به درستی و احتیاط گام برداشته یعنی راجع به بحث مهریه توافق نمایید. تا بعدا متحمل هزینه های مالی دیگر نشوید.

بحث نفقه موضوع مهم دیگر است در این خصوص مرد موظف به پرداخت نفقه به همسر و فرزندان خویش است اگر تا هنگام طلاق این هزینه از سوی مرد پرداخت نشود زن می تواند آن را مطالبه نماید و نکته مهم آن که در صورتی که مرد از پرداخت آن مبلغ امتناع کند می توان علیه ایشان شکایت کیفری مطرح کرد نکته دیگر در این رابطه این است که نفقه گذشته و حال همسر هردو قابل مطالبه است بدین معنی که اگر زنی مثلا به مدت دو سال نفقه دریافت نکرد می تواند به هنگام طلاق آن مبلغ را مطالبه کند و در در صورتی که طلاق توافقی ست راجع به این موضوع نیز توافق حاصل شود. پس این قدم دوم برای حفظ حقوق و جلوگیری از هزینه مازاد بر هزینه طلاق توافقی ست.

موضوع دیگر بحث حضانت است همان طور که می دانید از لحاظ قانونی حضانت فرزندان چه پسر و چه دختر تا ۷ سالگی با مادر و سپس با تصمیم دادگاه در صورت عدم اختلاف با پدر است. در این خصوص توافق طرفین می تواند این موضوع را تغییر داده و کسی که حضانت فرزند را بر عهده دارد این حق را به دیگری واگذار نماید.

در خصوص ملاقات فرزند باید گفت هر یک از زن و مرد در زمانی که حضانت با دیگری ست می توانند فرزند خود را ملاقات کنند این یک حق است که چه از نظر قانونی و چه عرفی و شرعی پدر و مادر را مستحق دیدار فرزند میداند. در این حصوص هر کدام از والدین مانع دیدار دیگری با فرزند شود قطعا با الزام قانونی و بعضا مجازات رو به رو خواهد شد. پس دقت داشته باشید به هنگام توافق بر طلاق توافقی علاوه بر حضانت تکلیف ملاقات و حدالامکان روز های آن را مشخص نمایید.

طلاق توافقی و هزینه طلاق توافقی توسط وکلای موسسه حقوقی پلاک دادیار

وکلای حاذق موسسه حقوقی پلاک دادیار با یک تماس هزینه طلاق توافقی را  به شما  اعلام می گردد. شما می توانید با بهره گیری از مشاوره حقوقی پیش از اقدام، نوع طلاق خود را معین نموده و در صورت صلاحدید اقدام به انجام طلاق توافقی نمایید.هزینه طلاق توافقی می تواند بعضا با توجه به شرایط مورد درخواست شما متغیر باشد به طوری که اگر شما در خواست طلاق توافقی توسط یک وکیل را دارید یک وکیل وکالت هر دوی شما بر عهده گرفته و نسبت به انجام پرونده اقدام می نماید و در صورتی که بخواهید دو وکیل یعنی یک وکیل از سوی خانم و یک وکیل از سوی آقا تعیین نمایید این مورد نیز در موسسه حقوقی پلاک دادیار امکان پذیر است.

هزینه طلاق توافقی شامل چه بخش هایی است؟

هزینه طلاق توافقی شامل سه بخش می باشد:

  1. هزینه ی دادرسی در دادگاه خانواده شامل هزینه ثبت دادخواست طلاق، هزینه دادرسی ، هزینه جلسات مشاوره  به مبلغ برای هر نفر ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان.
  2. هزینه ثبت طلاق در دفتر خانه اسناد رسمی به مبلغ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار نفر برای دو طرف.
  3. هزینه حق الوکاله وکیل که این مبلغ بنا به شرایط زوجین تخصص و تجربه وکیل تعیین و اعلام می گردد.

 

پس از محاسبه و تعیین هزینه طلاق توافقی چه مدارکی جهت اقدام نیاز است؟

  1. شناسنامه و کارت ملی زوج
  2. شناسنامه و کارت ملی زوجه
  3. سند ازدواج
  4. توافق مبنی بر نحوه پرداخت یا بخشش مهریه، نفقه ،اجرت المثل ایام زوجیت، جهیزیه ، حضانت فرزند، ملاقات با فرزند
  5. نظر واحد مشاوره یا یهزیستی
  6. گواهی عدم بارداری زوجه

 

آیا برای انجام طلاق توافقی نیازی به حضور زن و مرد در تمامی مراحل وجود دارد؟ چه کسی می بایست هزینه طلاق توافقی را پرداخت کند؟ زن یا مرد؟

در خصوص لزوم حضور زوجین در جلسات دادگاه یا مشاوره باید گفت خیر نیازی به حضور زوجین نیست در این مواردهمانطور که گفتیم توافقات قبل از اقدام انجام و وکلای تعیین شده تا آخرین مرحله پرونده طلاق توافقی را انجام و به نتیجه می رساند.

موضوع پرداخت هزینه طلاق توافقی صرفا به توافق طرفین بر می گردد و الزام قانونی برای هیچیک از زن و مرد وجود ندارد که مثلا مرد می بایست هزینه را بپردازد یا زن .همچنین حق الوکاله وکیل می تواند توسط زن ،مرد یا هردو ایشان پرداخت شود.

 

طلاق توافقی چه نوعی از انواع طلاق بائن،رجعی ،خلع و مبارات است؟ و آیا هزینه طلاق توافقی با دیگر انواع طلاق متفاوت است؟

 

طلاق توافقی معمولا زیر مجموعه طلاق خلع محسوب می شود طلاق خلع آن است که زن کل یا مقداری از مهریه خود را به مرد می بخشد. طلاق خلع بائن است یعنی شوهر نمی تواند پس از انجام طلاق به زن رجوع کند و به اصطلاح حقوقی طلاق رجعی نیست.

در تفاوت هزینه طلاق توافقی با طلاق از سوی مرد یا زن باید گفت : بله میزان هزینه طلاق ها متفاوت است طلاق توافقی چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی به صرفه تر است ولی همانطور که بیان شد می بایست کلیه موارد به دقت و ترجیحا توسط وکیل دادگستری تعین تکلیف شود چراکه بسیاری از مفاهیم عرفی با اصطلاحات حقوقی تفاوت دارد و ممکن است افراد غیر حقوقدان از پس این موضوع به درستی بر نیایند و در نتیجه در آینده با مشکلات عدیده دیگر مواجه شوند.

ذکر این نکته لازم است که بعضا برخی افراد با سودجویی و بدون تجربه و تخصص و حتی مجوز مبادرت به ارائه مشاوره های حقوقی در زمینه طلاق توافقی کرده و طرفین را با ارائه مبالغ واهی در خصوص هزینه طلاق توافقی گمراه می سازند پس در انتخاب افراد دقت لازم را به کار گیرید.

شماره تماس موسسه حقوقی پلاک دادیار جهت اخذ مشاوره و پرسش در خصوص هزینه طلاق توافقی و اعطای وکالت

……………………….

موسسه حقوقی پلاک دادیار تخصص ، دانش و تجربه وکلای خود را در زمینه حقوق خانواده دراختیار هموطنان گرامی گذاشته و از این باب قطعا پیش از هر اقدامی جوانب موضوع سنجیده و سپس اقدام خواهد شد لذا بی شک بهره وری مالی صرف مد نظر کادر موسسه نبوده و  نیست.

شماره تماس: ۷۲۲۳۱-۰۲۱

شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید