شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

در مبحث شرایط طلاق توافقی مواردی وجود دارد که صدور حکم طلاق توافقی مستلزم وجود آن شرایط می باشد .

حیات هر یک از زوجین از شرایط طلاق توافقی

یکی از شرایط طلاق توافقی زنده بودن زوجین است. در صورتی که هر یک از زن یا شوهر فوت نمایند رابطه ی زوجیت به صورت خود به خود از بین رفته و عقد نکاحی باقی نمی ماند تا برای انحلال آن نیاز به وقوع طلاق باشد حتی اگر دادخواست طلاق توافقی نیز به دادگاه ارائه شده باشد و در حالیکه پرونده در حال رسیدگی است یکی از طرفین فوت نماید این امر باعث از بین رفتن زوجیت و در نتیجه از بین رفتن موضوع پرونده یعنی از بین رفتن حکم طلاق توافقی می باشد. بنابراین در قید حیات بودن هر یک از زوجین از شرایط طلاق توافقی می باشد.

وجود توافق در شرایط طلاق توافقی

در مبحث شرایط طلاق توافقی از دیگر مواردی که می توان گفت لازمه ی انجام طلاق توافقی و صدور گواهی عدم امکان سازش می باشد وجود توافق بین زوجین در خصوص مسائلی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزند،‌ جهیزیه و غیره می باشد.

در شرایط طلاق توافقی الزامی است که زن و مرد تکلیف مهریه را مشخص نموده.

تکلیف مهریه در شرایط طلاق توافقی

از آنجایی‌که مهریه یکی از مهم ترین توافقات هر یک از زوجین در شرایط طلاق توافقی می باشد بنابراین قبل از ارائه دادخواست طلاق توافقی به دادگاه زوجین حتما می بایست تکلیف مهریه را روشن نمایند. بدین نحو که یا زوج می بایست بپذیرد که کل مهریه را به زوجه پرداخت نماید یا اینکه توافق نماید که زن بخشی از مهر را دریافت و بخشی از آن را بذل نماید البته معمولا در اغلب دادخواست های طلاق توافقی زن بخشی یا کل مهر را به مرد بذل می نماید تا در ازای آن حق طلاق بگیرد.

طلاق خلع ید در شرایط طلاق توافقی

طلاق خلع طلاقی است که زن به دلیل کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق می گیرد که آن مال می تواند عین مهریه باشد یا معادل مهریه و یا کمتر یا بیشتر از آن.

طلاق مبارات در شرایط طلاق توافقی

کلمه مبارات نیز به معنی بیزار شدن از یکدیگر است که در اصطلاح حقوقی نوعی از انواع طلاق بر اساس کراهت است.

در این نوع طلاق کراهت از سوی هر دو طرف می باشد اما در این صورت آن مال اضافی که زن در ازای طلاق مبارات می بایست به مرد پرداخت نماید نباید اضافه تر از میزان مهریه باشد.

در واقع در این نوع طلاق که یکی از موارد و شرایط طلاق توافقی است هم زوج و هم زوجه از یکدیگر کراهت داشته اما میزان بخششی که زن به مرد می دهد بیشتر از مهریه نیست.

هنوز امتیازدهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید