حضانت فرزند

وظیفه حفظ و نگهداری فرزندان بر عهده والدین است، ولی ممکن است که والدین با توافق یک دیگر این وظیفه را به عهده گیرند. در مواردی که والدین بابت این موضوع به توافق نمی رسند، دادگاه مطابق قانون حضانت فرزند را تا سن 7 سالگی به مادر و از سن 7 سالگی به بعد بر عهد پدر می گذارد.
البته تفاوت هایی میان دختر و پسر وجود دارد، بدین شکل که دختر از 7 سالگی تا 9 سالگی که سن بلوغ است به مدت زمان 2 سا نزد پدر بوده و بعد از 9 سالگی بنا به تشخیص خود پدر یا مادر را برای ادامه زندگی انتخاب می کند، اما در مورد پسر بدین گونه است که پسر بعد از 7 سالگی تا سن 15 سالگی نزد پدر بوده و بعد از آن می تواند بین پدر یا مادر یکی را به عنوان سرپرست خود انتخاب نماید. دلیل این اختلاف سنی به سن بلوغ بر می گردد که در دختران 9 سالگی و در پسران 15 سالگی می باشد.

شرایط لازم برای حضانت

اگر سرپرست کودک ” پدر یا مادر ” به بیماری واگیرداری مانند سل، حصبه، سفلیس و غیره دچار شود و خطر سرایت به کودک وجود داشته باشد، دادگاه با رعایت مصلحت حضانت کودک را به دیگری واگذار می کند. در قوانین ما شایستگی اخلاقی، عقل، توانایی عملی، اسلام و عدم ازدواج مادر با شخص دیگر را به عنوان شرایط لازم برای تعلق حق حضانت به ذی‌حق دانسته شده است.
البته در صورتی که پدر فوت شده باشد، حتی در صورت ازدواج مادر حضانت از او سلب نمی گردد.

بذل مهر در قبال اخذ حق حضانت دائم فرزند

حال سوال پیش می‌آید که نظر به این که حسب مدلول ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی در مدتی که حضانت با پدر است، اگر زوجه در قبال انتقال حضانت از ناحیه زوج، مهرش را به زوج بذل کند، در این فرض؛ اولا، آیا مهر بذل شده محسوب می شود؟ و ثانیا، آیا طلاق خلعی است یا رجعی؟

 • حق حضانت پدر قابل اسقاط نیست چون ولایت است و اصلا حق ولایت قابل اسقاط نیست، و لو این که قرارداد ببندند.
 • ولایت یک اصل ذاتی و قائم به شخص پدر و جد پدری است؛ قانون‌گذار در مدت کوتاهی حق حضانت را به مادر داده است،چون تکلیف است، قابل اسقاط نیست.
 • در حضانت، حق و تکلیف، چنان به هم آمیخته است که از نظر قانون مدنی این حق قابل اسقاط نیست و در فرض سوال، بذلی که از سوی زوجه صورت پذیرفته، یک شرط باطل و خلاف شرع و قانون است.

سلب حضانت فرزند از پدر یا مادر

حق حضانتی که به عهده والدین است ممکن است در شرایط خاصی به تقاضای نزدیکان و خویشاوندان طفل یا قیم او، از والدین سلب شود.
در این زمینه نیز قوانینی مقرر شده است که به شرح ذیل می باشد:
هرگاه در اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی پدر و مادری که طفل تحت حضانت او است، صحت جسمی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، دادگاه می‌تواند با تقاضای بستگان، قیم و یا رئیس حوزه قضائی، ترتیب مقتضی دیگری را برای حضانت فرزند اتخاذ نماید.

مواردی که می تواند حضانت فرزند را تغییر دهد:

 • ابتلا به بیماری روانی به تشخیص پزشکی قانونی
 • فساد اخلاقی و فحشا
 • سوء استفاده از کودک مانند مشاغل غیر اخلاقی، فحشا، فساد، تکدی، قاچاق و…
 • اعتیاد به الکل، مواد مخدر و قمار
 • تکرار ضرب و جرح بیش از حد متعارف

حضانت فرزند قبل از طلاق

قبل از طلاق حضانت فرزندان بر عهده هر دو طرف یعنی هم پدر هم مادر است، اما مد نظر داشته باشید حضانت فرزندان تا سن 7سالگی بر عهده مادر و سپس با پدر است.

نحوه ملاقات طفل

هرکدام از والدین که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات طفل خود را دارد. تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن، در صورت اختلاف بین والدین با محکمه است. این مورد به صورت کامل و شفاف در قانون مدنی ذکر شده و با توجه به این ماده، هر یک از والدین این حق را دارند که در فواصل معین با کودک خود ملاقات کنند.
مد نظر داشته باشید که فساد اخلاقی پدر و مادر هم باعث نمی شود که از ملاقات وی با فرزندش جلوگیری به عمل آورید. پدر یا مادری که حضانت فرزند را بر عهده دارد، نمی‌تواند او را از محل حضانت خارج کند مگر آن‌که در شرایط ضروری از دادگاه برای انتقال اجازه بگیرد.
حال اگر پدر یا مادر به دفعات مانع ملاقات طرف مقابل با فرزندان شود، طرف دیگر می تواند موضوع سلب صلاحیت از فرزندان را در دادگاه مطرح نماید. مطابق قانون اگر کسی که حکم حضانت علیه او صادر شده است(پدر، مادر و یا شخص دیگر)؛ مانع اجرای حکم شود و یا از پس‌ دادن طفل خودداری کند، دادگاه صادرکننده حکم، او را ملزم می‌کند که فرزند یا فرزندان را به طرفی که حضانت را برعهده دارد، بازگرداند و فرد، در صورت عدم اجرای حکم، بر طبق قانون حمایت خانواده به بازداشت وی تا اجرای حکم محکوم خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت حضانت توسط وکیل

 • سند طلاق
 • اصل شناسنامه
 • کپی کارت ملی

در صورتیکه طلاق از نوع طلاق توافقی باشد، ارائه نسخه ای از توافقات زوجین الزامی می باشد.