اعسار از پرداخت مهریه توسط مرد ( زوج )

اعسار از پرداخت مهریه توسط مرد ( زوج )

وصول مهریه از سوی زن، برای مرد راه دفاعی خاصی وجود ندارد چون امضای سند ازدواج توسط مرد به مانند صدور چک بدون تاریخ است که آن را در اختیار زن گذاشته تا آن را هر گاه خواست تاریخ زده و مطالبه نماید. اما با این وجود در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده و قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی مصوب سال ۱۳۹۴ و برخی قوانین پراکنده دیگر یک سری مقرراتی وضع شده که مرد از طریق آنها می تواند تا حدودی از شدت عمل قانونی زن در جهت وصول مهریه بکاهد چون اگر مرد نخواهد از این ابزارهای قانونی استفاده کند خیلی زود با دستور حبس مواجه می شود.

با توجه به این که در بین خانواده های ایرانی گرفتن مهریه از ابتدا مورد خواست و اراده و هدف زن و خانواده او نیست، اما در مواقع بروز اختلاف گاهی می تواند اهرمی برای صلح و سازش باشد و گاهی نیز هیچ تاثیری ندارد و سازشی رخ نمی دهد و ناگزیر مرد محکوم به پرداخت تمام مهریه می شود.

مرد نیز می تواند در مقابل دادخواست مطالبه مهریه زن طی دادخواست متقابل ادعای اعسار کند و یا این که بعد از صدور حکم به پرداخت مهریه، دادخواست اعسار را علیه زن به دادگاه ارائه نماید. در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی سابق مصوب سال ۱۳۷۷، مرد برای اثبات اعسار می بایستی چهار شاهد معرفی می کرد اما با اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، اکنون معرفی دو شاهد کافی است. برای اثبات اعسار باید یک سری مسائل حقوقی رعایت شود تا مرد موفق به دریافت رای اعسار شود که پیشنهاد می کنم در این خصوص با وکیل متخصص دعاوی خانواده مشاوره نمایید، چون عدم آگاهی از رعایت تشریفات شکلی مربوط به تنظیم استشهادیه اعسار، باعث رد دعوا می گردد و مرد مواجه با دستور بازداشت به واسطه قطعیت مهریه می شود.

نکته: بعد از اثبات اعسار و ناتوانی مالی مرد در پرداخت یکجای تمام مهریه زن، دادگاه ها معمولا مبادرت به صدور حکم به پرداخت قسمتی از مهریه به صورت پیش پرداخت می کند و مابقی به صورت اقساط ماهیانه می نماید. اما اگر بعد از صدور حکم اعسار مرد توان مالی مناسب پیدا کند زن می تواند تقاضای تعدیل مهریه نماید تا بعد از اثبات و احراز توان مالی مرد در پرداخت مهریه، اقساط ماهیانه بیشتر شود و بالعکس اگر قدرت مالی مرد کم شود می تواند با دادن دادخواست تعدیل مهریه و اثبات آن، اقساط ماهیانه را کاهش دهد.

اگر مرد اقساط ماهیانه را نپردازد یا به تعویق اندازد زن می تواند تقاضای بازداشت مرد را تا پرداخت اقساط معوقه را نماید.

در برخی از جلسات مشاوره، آقایان اظهار می کنند قبلا خانه یا پولی را به عناون مهریه به همسرم داده ام، آیا باز هم مکلف به پرداخت مهریه هستم؟

در پاسخ باید گفت تا زمانی که از طرف زن رسیدی مبنی بر دریافت مهریه اش بصورت امضاء شده به مرد تسلیم نشود، مرد نمی تواند از پرداخت مهریه شانه خالی کند. بنابراین اگر قصد شما از انتقال سند یک ملک به زن، بعنوان مهریه او است باید این موضوع صورتجلسه شده یا به امضای طرفین برسد زیرا در صورت نبودن مدرک کافی حتی معرفی شاهد نیز در بسیاری از مواقع برای اثبات ادعای پرداخت مهریه زن کارساز و کافی نخواهد بود.

هنوز امتیازدهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *شروع به تایپ کنید و برای جستجو Enter را فشار دهید